Sort by

sophia has logged 36 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ceddo

Ceddo

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Red Nose Day and a Wedding

One Red Nose Day and a Wedding

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
20
American Dreamz

American Dreamz

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
11
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chef

Chef

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
Edit this entry