Sort by

nick has logged 365 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
23
Olive, The Other Reindeer

Olive, The Other Reindeer

1999
×
Read other review Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read other review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
20
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★
Edit this entry  
18
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
13
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
½
Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Robots

Robots

2005
×
★★
Edit this entry  
11
The Fab Five

The Fab Five

2011
×
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
Edit this entry  
08
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read other review Edit this entry  
08
A Carol Christmas

A Carol Christmas

2003
×
★½
Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★½
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Edit this entry  
01
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Holiday Engagement

Holiday Engagement

2011
×
Edit this entry  
27
The Christmas Cottage

The Christmas Cottage

2017
×
Edit this entry  
26
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★½
Edit this entry  
22
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★½
Read other review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Christmas Made to Order

Christmas Made to Order

2018
×
Edit this entry  
17
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
Edit this entry