Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
My Brother Is an Only Child

My Brother Is an Only Child

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
My King

My King

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Aloys

Aloys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Border

Border

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Zama

Zama

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Toto and his Sisters

Toto and his Sisters

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Torment

Torment

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Museo

Museo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saw

Saw

2004
×
Edit this entry  
07
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Life

Life

2017
×
Edit this entry  
11
Where's Firuze?

Where's Firuze?

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Our Grand Despair

Our Grand Despair

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry