Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Blackbird

Blackbird

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The PriceMaster

The PriceMaster

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
Bank of Dave

Bank of Dave

2023
×
Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Edit this entry  
01
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
In the Realms of the Unreal

In the Realms of the Unreal

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★
Edit this entry  
24
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
Read the review Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Edit this entry  
21
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Plump Fiction

Plump Fiction

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Becoming

Becoming

2020
×
Edit this entry  
13
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ginger Snaps Back: The Beginning

Ginger Snaps Back: The Beginning

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
We'll Meet Again

We'll Meet Again

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry