Sort by

Steven has logged 342 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fidgety Bram

Fidgety Bram

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Beowulf

Beowulf

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Cargo

Cargo

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★
Edit this entry  
28
Cargo

Cargo

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wim

Wim

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Barbra Streisand: Becoming an Icon 1942–1984

Barbra Streisand: Becoming an Icon 1942–1984

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Untouchable

Untouchable

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sergio Leone, une Amérique de légende

Sergio Leone, une Amérique de légende

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★½
Edit this entry  
15
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Edit this entry  
10
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★½
Edit this entry  
10
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word Is Power

Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word Is Power

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Winchester

Winchester

2018
×
★★
Edit this entry  
03
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Glass House

The Glass House

2001
×
½
Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life

Life

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Perfect Moment

Perfect Moment

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★½
Edit this entry