Devan has logged 148 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silk Stockings

Silk Stockings

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nanook Revisited

Nanook Revisited

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Wild Canaries

Wild Canaries

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Homegrown Christmas

Homegrown Christmas

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dover Boys at Pimento University

The Dover Boys at Pimento University

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Birth of a Movement

Birth of a Movement

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Preface to a History

Preface to a History

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Winnie-the-Pooh and a Busy Day

Winnie-the-Pooh and a Busy Day

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Winnie-the-Pooh Goes Visiting

Winnie-the-Pooh Goes Visiting

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Winnie-the-Pooh

Winnie-the-Pooh

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry