• The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • My Fiona

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Eternals

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The Card Counter

    ★★★★

  • Candyman

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Death and Bowling

    ★★★★

  • Respect

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Old

    ★★★½

  • Pig

    ★★★½

  • Memoria

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★½

  • Titane

    ★★★★½

  • Lamb

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Bergman Island

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Annette

    ★★½

  • Turnstile Love Connection

    ★★★★½

  • The Beta Test

    ★★★

  • Loki

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★½

  • The Underground Railroad

    ★★★★

  • Cut!

    ★★★★

  • The Resort

  • Mortal Kombat

    ★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★½

  • The Scary of Sixty-First

    ★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Prisoners of the Ghostland

    ★★★

  • Passing

    ★★★½

  • Knocking

    ★★★½

  • Flee

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • A Stormy Night

    ★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Education

    ★★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★

  • Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special

    ★★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

  • Red, White and Blue

    ★★★★½

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½