• Drama Out of a Crisis: A Celebration of Play for Today

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Little Women

    ★★★

  • Don't Blame Jack

    ★★½

  • Doctor Who: Mission to the Unknown

    ★★★

  • Butt Boy

  • Joker

    ★★½

  • Suzi Q

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★½

  • Good Omens

    ★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Shiny Shrimps

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • End of the Century

    ★★★½

  • Spider-Ham: Caught in a Ham

    ★★½

  • For Sama

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Mankind

  • Bait

    ★★★★

  • Monos

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Vice

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Four Quartets

  • Isha

    ★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Consequences

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • I Am Jonas

    ★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★½

  • Just Me

    ★★

  • Cola de Mono

    ★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★½

  • Canary

    ★★★★

  • A Very English Scandal

    ★★★★

  • Knife+Heart

    ★★★½

  • Capernaum

    ★★★½

  • Burning

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★½

  • Sauvage

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Blood Out of a Stone

    ★★½

  • Postcards from London

    ★★★

  • Between Here & Now

    ★★½

  • Run(a)way Arab

    ★½

  • A Quiet Place

    ★★

  • 1985

    ★★★

  • Just Friends

    ★★★

  • Mario

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★

  • Sleepover

  • Hereditary

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • An Evening with Beverly Luff Linn

    ★★

  • ruok

    ★★½

  • Black Mirror: Black Museum

    ★★★