Sort by

Luca has logged 366 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fleishman Is in Trouble

Fleishman Is in Trouble

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Till

Till

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The English

The English

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tori and Lokita

Tori and Lokita

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rule 34

Rule 34

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
EO

EO

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sr.

Sr.

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
David Baddiel: Jews Don't Count

David Baddiel: Jews Don't Count

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Neighbours From Upstairs

The Neighbours From Upstairs

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Corridors of Power

The Corridors of Power

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Territory

The Territory

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grab

The Grab

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sam Now

Sam Now

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
January 6th

January 6th

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 50

The 50

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Axe

Bad Axe

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hunting in Packs

Hunting in Packs

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coldwater Kitchen

Coldwater Kitchen

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 'Vous

The 'Vous

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love in the Time of Fentanyl

Love in the Time of Fentanyl

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joyland

Joyland

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Operation Fortune: Ruse de Guerre

Operation Fortune: Ruse de Guerre

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry