Sort by

Dennis B. has logged 185 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dream Studio

The Dream Studio

2004
×
Edit this entry  
22
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
21
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Headhunter's Daughter

The Headhunter's Daughter

2022
×
Edit this entry  
05
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
01
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Frank Lloyd Wright

Frank Lloyd Wright

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry