Sort by

dvw has logged 50 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Clean, Shaven

Clean, Shaven

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
21
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★
Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cabin Boy

Cabin Boy

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
29
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Noah

Noah

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★½
Edit this entry  
04
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★
Edit this entry  
03
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★½
Edit this entry  
01
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★½
Edit this entry