Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Loudest Voice

The Loudest Voice

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
This Is England '86

This Is England '86

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Richard Pryor: Live and Smokin'

Richard Pryor: Live and Smokin'

1971
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Edit this entry  
29
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dave Chappelle: For What It's Worth

Dave Chappelle: For What It's Worth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Click

Click

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Juror

The Juror

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry