Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
paul j ☻

paul j ☻

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for paul j
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • paul j’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★½ Watched by paul j ☻ 04 May 2022 2

    ily sam raimi but mid

  • Scream

    Scream 1996

    ★★★★★ Rewatched by paul j ☻ 26 Apr 2022

    SO HOW DOES IT FEEL TO ALMOST BE BRUTALLY BUTCHERED?????👩‍💼🎤

  • Climax

    Climax 2018

    ★★★★ Watched by paul j ☻ 24 Apr 2022

    what the fuck did i just watch

  • X

    X 2022

    ★★★★★ Rewatched by paul j ☻ 14 Apr 2022

    ayoko ng bold 😤

  • X

    X 2022

    ★★★★★ Watched by paul j ☻ 14 Apr 2022

    THERE IS NO WAY THEY JUST DID THAT

  • Rhubarb

    Rhubarb 2020

    Watched by paul j ☻ 11 Apr 2022

    😐

  • Control

    Control 2007

    ★★★★½ Watched by paul j ☻ 09 Apr 2022

    that ending + atmosphere playing in the background = permanent emotional damage

  • mother!

    mother! 2017

    ★★★★ Watched by paul j ☻ 05 Apr 2022

    still not as good as project x (2012)

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★ Watched by paul j ☻ 29 Mar 2022

    there wasn’t even any licorice pizzas

  • I Know What You Did Last Summer

    I Know What You Did Last Summer 1997

    ★★½ Watched by paul j ☻ 28 Mar 2022

    sarah michelle gellar carried

  • The Kingmaker

    The Kingmaker 2019

    ★★★ Watched by paul j ☻ 26 Mar 2022

    imelda tangina mo and pati lahat ng mga marcoses tangina niyong lahat

  • Phantom Thread

    Phantom Thread 2017

    ★★★★★ Rewatched by paul j ☻ 10 Mar 2022 1

    this woodcock dude getting poisoned is like the funniest thing ever to me

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Review Tags

1
  • can't believe i have seen this movie multiple times
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro