Sort by

Demonte has logged 34 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Creed III

Creed III

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Edit this entry  
05
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When You Finish Saving The World

When You Finish Saving The World

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
02
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
24
M3GAN

M3GAN

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
20
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Close

Close

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
A Beautiful Rush

A Beautiful Rush

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry