deMicha has logged 61 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alien Nation

Alien Nation

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chariot

Chariot

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Pixels

Pixels

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carry On Columbus

Carry On Columbus

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cub

Cub

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fukushima 50

Fukushima 50

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Musketeers: Time Machine 001

Three Musketeers: Time Machine 001

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Byeolnara samchongsa

Byeolnara samchongsa

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Max Cloud

Max Cloud

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Donots - Wake The States

Donots - Wake The States

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
NSU: German History X - The Investigators

NSU: German History X - The Investigators

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
NSU: German History X - The Victims

NSU: German History X - The Victims

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
NSU: German History X - The Perpetrators

NSU: German History X - The Perpetrators

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Marine 3: Homefront

The Marine 3: Homefront

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Bubba the Redneck Werewolf

Bubba the Redneck Werewolf

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Soldier

Soldier

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Italy

Little Italy

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Swindle

The Swindle

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Space Raiders

Space Raiders

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Squadra antifurto

Squadra antifurto

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
T-Force

T-Force

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cop in Blue Jeans

The Cop in Blue Jeans

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
1984

1984

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
1984

1984

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Diamantino

Diamantino

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Storia di arcieri, pugni e occhi neri

Storia di arcieri, pugni e occhi neri

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry