demi has logged 115 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry