Sort by

vivarium has logged 214 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Thaw

The Thaw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Little Goat

My Little Goat

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Serpent

The Serpent

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Church

The Church

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dead End

Dead End

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
ERASED

ERASED

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wonder Egg Priority

Wonder Egg Priority

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry