dEL has logged 31 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bridgend

Bridgend

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swingers

Swingers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Black Balloon

The Black Balloon

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shane

Shane

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Chicken

Chicken

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry