dEL has logged 39 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Keanu

Keanu

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2 in the AM PM

2 in the AM PM

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Naive Man From Lolliland

The Naive Man From Lolliland

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
2 in the AM PM

2 in the AM PM

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Calendar

Calendar

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prologue

Prologue

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Standing in the Shadows of Motown

Standing in the Shadows of Motown

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry