Sort by

DeepArcher has logged 322 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry