Dan has logged 52 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Here Comes the Navy

Here Comes the Navy

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Buffalo Soldiers

Buffalo Soldiers

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Seven Years Bad Luck

Seven Years Bad Luck

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Wake of the Bounty

In the Wake of the Bounty

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zoot Suit

Zoot Suit

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Marihuana

Marihuana

1936
×
Read the review Edit this entry  
20
Sasquatch

Sasquatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evil Bong

Evil Bong

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mask

The Mask

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arlo the Alligator Boy

Arlo the Alligator Boy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Summerland

Summerland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creature from Black Lake

Creature from Black Lake

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Robinson Crusoe

Mr. Robinson Crusoe

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Education

Education

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sailor's Holiday

Sailor's Holiday

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Black Pirate

The Black Pirate

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bull

Bull

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Q: Into the Storm

Q: Into the Storm

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
On-Gaku: Our Sound

On-Gaku: Our Sound

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess and the Pirate

The Princess and the Pirate

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Better Days

Better Days

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry