dedudade has logged 483 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Adalen 31

Adalen 31

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Enemies of the People

Enemies of the People

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Homecoming

Homecoming

1941
×
Read the review Edit this entry  
01
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein Meets the Space Monster

Frankenstein Meets the Space Monster

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
5 Headed Shark Attack

5 Headed Shark Attack

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Edit this entry  
07
Temptress of a Thousand Faces

Temptress of a Thousand Faces

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★
Edit this entry  
30
El Cid

El Cid

1961
×
★★½
Edit this entry  
29
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
PlayBoy (and the Gang of Cherry)

PlayBoy (and the Gang of Cherry)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Under the Bridges

Under the Bridges

1946
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hot Summer

Hot Summer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
½
Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Die letzte Reise

Die letzte Reise

2016
×
Edit this entry  
02
Children of the Revolution

Children of the Revolution

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry