Sven has logged 521 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
Edit this entry  
28
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Feast

Feast

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Symbol

Symbol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Missed Call 2

One Missed Call 2

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Corpse Mania

Corpse Mania

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
Read prior review Edit this entry  
16
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Frontier(s)

Frontier(s)

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Senna

Senna

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
Rammstein in Amerika

Rammstein in Amerika

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inca Light

Inca Light

1972
×
Edit this entry  
08
Chant

Chant

1973
×
Edit this entry  
08
Swimming Stone

Swimming Stone

1969
×
Edit this entry  
08
Running Shadow

Running Shadow

1972
×
Edit this entry  
08
Vineyard III

Vineyard III

1968
×
Edit this entry  
08
Kata

Kata

1967
×
Edit this entry  
08
Vineyard IV

Vineyard IV

1968
×
Edit this entry  
06
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★
Read prior review Edit this entry