Sort by

Debbie has logged 107 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rush

Rush

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Leap Year

Leap Year

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
About Time

About Time

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Girl Rising

Girl Rising

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rush

Rush

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry