Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Pleasure

    ★★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • On the Count of Three

    ★★★★

  • CODA

    ★★★★

  • Mass

    ★★★★

  • Flee

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 132 Films watched
  • 26.4 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Jan 1

Most Watched

Amélie

5 times

When Harry Met Sally...

3 times

Scott Pilgrim vs. the World

twice

Nomadland

twice

Sound of Metal

twice

Last Film

Those Who Wish Me Dead

May 15

Genres, countries & languages

Drama
69 films
Comedy
45 films
Romance
28 films
Action
19 films
Thriller
18 films
Fantasy
17 films
Crime
16 films
Adventure
15 films
Music
13 films
Documentary
13 films
USA
104 films
France
13 films
UK
11 films
Germany
10 films
Sweden
6 films
Canada
6 films
Netherlands
5 films
New Zealand
4 films
Denmark
3 films
Norway
3 films
English
120 films
French
13 films
Russian
8 films
Spanish
7 films
German
5 films
Swedish
4 films
Chinese
3 films
Japanese
3 films
Italian
2 films
Danish
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 141

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Lucy’s most liked review

Framing Britney Spears

“leave britney alone” might be the three smartest words in the english language

More reviews

Lucy’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Try Harder!
Average weighted rating:

3.7

Films Lucy watched in 2021

  • Those Who Wish Me Dead
  • The Woman in the Window
  • Twister
  • The Wizard of Oz
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Through a Glass Darkly
  • 13 Going on 30
  • Nobody
  • Gone Girl
  • Amélie
  • Nomadland
  • Sunset Boulevard
  • Bad Trip
  • Quo Vadis, Aida?
  • Collective
  • The Mole Agent
  • News of the World
  • Nomadland
  • Sound of Metal
  • Judas and the Black Messiah
  • The Trial of the Chicago 7
  • Promising Young Woman
  • Mank
  • Minari
  • The Father
  • The United States vs. Billie Holiday
  • My Octopus Teacher
  • Feeling Through
  • Girltrash: All Night Long
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Another Round
  • Hillbilly Elegy
  • Drive
  • Score: A Film Music Documentary
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Heat
  • Bridesmaids
  • Legally Blonde
  • Zack Snyder's Justice League
  • Justice League
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Suicide Squad
  • Dead Pigs
  • Superbad
  • Smiley Face
  • Synecdoche, New York
  • Fallen Angels
  • When Harry Met Sally...
  • WandaVision
  • When Harry Met Sally...
  • Intolerable Cruelty
  • Alice in Wonderland
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hustlers
  • I Care a Lot
  • Game Night
  • Grosse Pointe Blank
  • About Time
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Framing Britney Spears
  • Da 5 Bloods
  • La La Land
  • Malcolm & Marie
  • Enola Holmes
  • Holidate
  • Amélie
  • CODA
  • The World to Come
  • Pleasure
  • Misha and the Wolves
  • Jockey
  • Hive
  • The Blazing World
  • We're All Going to the World's Fair
  • Try Harder!
  • Judas and the Black Messiah
  • Life in a Day 2020
  • Wild Indian
  • Prime Time
  • Violation
  • Prisoners of the Ghostland
  • Land
  • Mayday
  • Marvelous and the Black Hole
  • Mass
  • Coming Home in the Dark
  • Eight for Silver
  • In the Earth
  • How It Ends
  • Passing
  • Human Factors
  • Street Gang: How We Got to Sesame Street
  • Flee
  • Knocking
  • On the Count of Three
  • John and the Hole
  • I Was a Simple Man
  • Homeroom
  • Censor
  • CODA
  • Sound of Metal
  • Amélie
  • 50 First Dates
  • Host
  • It Follows
  • Cruel Intentions
  • Josie and the Pussycats
  • Dead Poets Society
  • Clueless
  • Amélie
  • Thelma & Louise
  • Detour
  • Some Kind of Heaven
  • Bringing Up Baby
  • Amélie
  • Holiday
  • Wolfwalkers
  • Pretend It's a City
  • But I'm a Cheerleader
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Whiplash
  • If Anything Happens I Love You
  • The Social Network
  • Soul
  • When Harry Met Sally...
  • You've Got Mail
  • Sleepless in Seattle
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

World map

Highly rated films Lucy is yet to see

  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Petite Maman
  • Raya and the Last Dragon

Highly rated with Lucy’s friends Patron

  • Minari
  • Sound of Metal
  • Shiva Baby
  • Nomadland
  • Another Round
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Judas and the Black Messiah
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • WandaVision
  • Soul
  • Saint Maud
  • The Father
  • The World to Come
  • Framing Britney Spears
  • Zack Snyder's Justice League
  • Raya and the Last Dragon
  • Bad Trip
  • Promising Young Woman
  • Pieces of a Woman
  • I Care a Lot
  • The Trial of the Chicago 7
  • To All the Boys: Always and Forever
  • Godzilla vs. Kong
  • Malcolm & Marie
  • Moxie
  • The Woman in the Window

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more