Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Don't Breathe

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Death Proof

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 318 Films watched
  • 26.5 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Carol

Jan 1

Most Watched

Carol

5 times

The Neon Demon

5 times

Room

4 times

World of Tomorrow

4 times

American Honey

3 times

Last Film

American Honey

Dec 29

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
189 films
Comedy
98 films
Thriller
85 films
Horror
60 films
Romance
45 films
Crime
38 films
Adventure
37 films
Mystery
32 films
Action
30 films
Sci Fi
29 films
USA
250 films
UK
55 films
France
41 films
Canada
29 films
Germany
15 films
Ireland
10 films
Australia
9 films
Denmark
9 films
Belgium
7 films
Spain
6 films
English
289 films
French
30 films
Spanish
19 films
German
12 films
Japanese
10 films
Russian
9 films
Chinese
5 films
Korean
5 films
Italian
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 160 Added 250

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Lucy’s most liked review

Lucy’s most liked list

film recs: female character studies

some of my favorites focusing in depth on female characters

More lists

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

You Are Not Alone
Average weighted rating:

2.7

Films Lucy watched in 2016

  • American Honey
  • Fences
  • A Christmas Story
  • A Christmas Story
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • The Polar Express
  • Elf
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Unaccompanied Minors
  • Carol
  • Krampus
  • The Night Before
  • Why Him?
  • American Honey
  • Kitty
  • Divines
  • Miss Sloane
  • The Jerk
  • Holes
  • Fantastic Mr. Fox
  • Moonlight
  • The Edge of Seventeen
  • White Girl
  • Always Shine
  • Embers
  • Snowpiercer
  • Nocturnal Animals
  • Moonlight
  • Manchester by the Sea
  • Room
  • The Future
  • Loving
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Cargo
  • Arrival
  • Inside Out
  • Prisoners
  • Miss You Already
  • Macbeth
  • Lore
  • Synecdoche, New York
  • Saving Face
  • Feast
  • Paperman
  • Trick 'r Treat
  • It Follows
  • Let the Right One In
  • Donnie Darko
  • Disturbing Behavior
  • Insidious
  • The Blair Witch Project
  • Halloweentown
  • Hocus Pocus
  • Saw 3D
  • Saw VI
  • Saw V
  • Saw IV
  • Saw III
  • Saw II
  • Saw
  • Closet Monster
  • First Girl I Loved
  • Happiness
  • Don't Breathe
  • Amanda Knox
  • La La Land
  • American Honey
  • Evolution
  • Alps
  • Los Angeles Plays Itself
  • Inside
  • 13th
  • The Girl on the Train
  • It Follows
  • Pride
  • Tickled
  • The Realest Real
  • Mama
  • Scripted Content
  • Under the Shadow
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Thirst
  • Gone Girl
  • All Cheerleaders Die
  • Jennifer's Body
  • Summertime
  • I Am Not a Serial Killer
  • The Muppets
  • Enchanted
  • Natural Born Killers
  • Polytechnique
  • Persona
  • The Alphabet
  • The Fits
  • The Butterfly Effect
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Blair Witch
  • Legend
  • Next Floor
  • The Dressmaker
  • Next Floor
  • The Realest Real
  • Next Floor
  • Incendies
  • Across the Universe
  • Antibirth
  • Hail, Caesar!
  • Across the Universe
  • Train to Busan
  • Don't Breathe
  • Storks
  • Hunger
  • Clouds of Sils Maria
  • Morgan
  • The Neon Demon
  • Eden Lake
  • The Light Between Oceans
  • The Fits
  • Synecdoche, New York
  • The Neon Demon
  • Spirited Away
  • The Neon Demon
  • Caché
  • Kubo and the Two Strings
  • City of God
  • The Intervention
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Don't Breathe
  • Wiener-Dog
  • Bad Moms
  • The Kid with a Bike
  • Junebug
  • Celeste & Jesse Forever
  • Unfriended
  • The Handmaiden
  • Titanic
  • Visions
  • The Purge: Anarchy
  • The Purge
  • Interstellar
  • Lights Out
  • Suicide Squad
  • World of Tomorrow
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him
  • The Handmaiden
  • The Wave
  • Sun Choke
  • Money Monster
  • Amélie
  • Tallulah
  • Monster
  • Suicide Squad
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Nice Guys
  • Starlet
  • The Tribe
  • 52 Tuesdays
  • Rust and Bone
  • The Bling Ring
  • Batman: Assault on Arkham
  • A Separation
  • Into the Forest
  • Nerve
  • Doubt
  • Ghostbusters
  • The Secret Life of Pets
  • Fantastic Mr. Fox
  • Where the Wild Things Are
  • Babel
  • Me and You and Everyone We Know
  • My Own Private Idaho
  • Star Trek Beyond
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Mud
  • Son of Saul
  • The Skin I Live In
  • Oslo, August 31st
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Room
  • Ghostbusters
  • Ghostbusters
  • Cronos
  • Chungking Express
  • Safe
  • The Prestige
  • Adaptation.
  • Jurassic World
  • World of Tomorrow
  • The Shallows
  • There Will Be Blood
  • Breathe
  • You Are Not Alone
  • The Way He Looks
  • The Fundamentals of Caring
  • Batman
  • Swiss Army Man
  • Antichrist
  • Equals
  • Green Room
  • Batman v Superman: Dawn of Justice

See all 318

World map

Highly rated films Lucy is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • A Silent Voice
  • Aquarius
  • Sense8: A Christmas Special
  • Dou kyu sei – Classmates

Highly rated with Lucy’s friends Patron

  • Alice in Wonderland
  • The Social Network
  • Mad Max: Fury Road
  • Inglourious Basterds
  • Gone Girl
  • Carol
  • Her
  • Lemonade
  • Moonlight
  • Short Term 12
  • Inside Llewyn Davis
  • Mommy
  • Room
  • Whiplash
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Handmaiden
  • Prisoners
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Empire Strikes Back
  • La La Land
  • World of Tomorrow
  • Children of Men
  • 13th
  • Black Swan
  • Star Wars
  • Good Will Hunting
  • Steve Jobs
  • Shame
  • Blue Valentine
  • The Grand Budapest Hotel
  • Zodiac
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Mulholland Drive
  • Pride & Prejudice
  • Drive
  • Arrival
  • What We Do in the Shadows
  • Manchester by the Sea
  • American Honey
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Ex Machina
  • Fantastic Mr. Fox
  • Interstellar
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Suspiria
  • Mustang
  • Gone Baby Gone
  • Atonement
  • Breathe
  • Frances Ha
  • Spotlight
  • Fight Club
  • We Need to Talk About Kevin
  • A Single Man
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Blue Jasmine
  • 10 Cloverfield Lane
  • Brooklyn
  • Moana

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more