Sort by

Lucy has logged 230 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Give Me Liberty

Give Me Liberty

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
You Are Awake

You Are Awake

2015
×
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gifted

Gifted

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Catch That Kid

Catch That Kid

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Romantic Comedy

Romantic Comedy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anne at 13,000 Feet.

Anne at 13,000 Feet.

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry