Sort by

Lucy has logged 203 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conformist

The Conformist

1970
×
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gift

The Gift

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Push

Push

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rocket Science

Rocket Science

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
Edit this entry  
29
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
V/H/S

V/H/S

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Circle

Circle

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry