Sort by

deathinmysoul has logged 72 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
Barbs, Wastelands

Barbs, Wastelands

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
More

More

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Host

Host

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
303

303

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Amour

Amour

2012
×
Edit this entry  
02
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
31
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Loft

Loft

2008
×
★★½
Edit this entry  
02
The Experiment

The Experiment

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry