Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Are on Earth, There Is No Cure for That

You Are on Earth, There Is No Cure for That

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rain, Snorkel & Green Beans

Rain, Snorkel & Green Beans

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stronger

Stronger

2017
×
Edit this entry  
10
In Bar

In Bar

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
17
Triangle

Triangle

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Inside

Inside

2012
×
Edit this entry  
14
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Head-On

Head-On

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Locke

Locke

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Edit this entry  
12
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Edit this entry  
27
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
I Don’t Want to Die Today

I Don’t Want to Die Today

2019
×
Edit this entry  
10
State of the Union

State of the Union

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stay

Stay

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Edit this entry  
29
The Call

The Call

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
The Collection

The Collection

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Collector

The Collector

2009
×
★★★½
Edit this entry