Sort by

Alex has logged 243 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Sunburnt Christmas

A Sunburnt Christmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
American Woman

American Woman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
13
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rams

Rams

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hollywoodland

Hollywoodland

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
24
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Edit this entry