Sort by

The Shape🔪 has logged 57 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
Read the review Edit this entry  
29
Blade

Blade

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
The Frog

The Frog

1908
×
Read the review Edit this entry  
27
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
27
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Legend of Halloween Jack

The Legend of Halloween Jack

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Curse of Halloween Jack

The Curse of Halloween Jack

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Funny Shave

A Funny Shave

1906
×
Read the review Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
1408

1408

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Incantation

Incantation

2022
×
Edit this entry  
18
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
Edit this entry