Sort by

Dolev has logged 75 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★
Edit this entry  
31
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
Edit this entry  
31
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Wit

Wit

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Peter's Friends

Peter's Friends

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Edit this entry  
28
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★
Edit this entry  
28
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hollywoodland

Hollywoodland

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★½
Edit this entry  
22
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Edit this entry  
21
Noah

Noah

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Edit this entry  
20
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Family

The Family

2013
×
★★
Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
White Mane

White Mane

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★½
Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Capote

Capote

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Queen

The Queen

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★½
Edit this entry  
16
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Help

The Help

2011
×
★★
Edit this entry  
15
Piranha

Piranha

1978
×
★★½
Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Edit this entry