Dolev has logged 63 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knowing

Knowing

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heist

Heist

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
Read the review Edit this entry  
28
Inocente

Inocente

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Patton

Patton

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blood of the Beasts

Blood of the Beasts

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
Read the review Edit this entry  
26
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Somers Town

Somers Town

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Circles

Circles

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry