Sort by

dchildress has logged 247 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Apology

The Apology

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
1408

1408

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Storm of the Century

Storm of the Century

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scare Package II: Rad Chad’s Revenge

Scare Package II: Rad Chad’s Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Dragon

The Christmas Dragon

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night Drive

Night Drive

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
He's Watching

He's Watching

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Retreat

The Retreat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear

Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I'm Totally Fine

I'm Totally Fine

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mid-Century

Mid-Century

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Broadcast

The Last Broadcast

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Relatives

Blood Relatives

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Friday

Black Friday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bubble

The Bubble

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
20
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Friendship Game

The Friendship Game

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Mask

The Mask

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Unhuman

Unhuman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Run Sweetheart Run

Run Sweetheart Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Visitor

The Visitor

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Harrigan's Phone

Mr. Harrigan's Phone

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moloch

Moloch

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Lisa

Lisa

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry