Sort by

David B has logged 168 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Them!

Them!

1954
×
★★½
Edit this entry  
08
Iké Boys

Iké Boys

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser: Hellworld

Hellraiser: Hellworld

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser: Deader

Hellraiser: Deader

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare Wakes

A Nightmare Wakes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mother, May I?

Mother, May I?

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostwritten

Ghostwritten

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Bastard

Night of the Bastard

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry