Sort by

DBC has logged 100 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Extraterrestrial Visitors

Extraterrestrial Visitors

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
Daffy - The Commando

Daffy - The Commando

1943
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Parents

Parents

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Afro Samurai Pilot

Afro Samurai Pilot

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kids in the Hall: Brain Candy

Kids in the Hall: Brain Candy

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Space Battleship Yamato

Space Battleship Yamato

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alice in Acidland

Alice in Acidland

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smoke and Flesh

Smoke and Flesh

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Devil's Harvest

Devil's Harvest

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Commercial Entertainment Product

Commercial Entertainment Product

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
Dirty Pair: Affair on Nolandia

Dirty Pair: Affair on Nolandia

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blade Master

The Blade Master

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Demon City Shinjuku

Demon City Shinjuku

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fist of the North Star: Legend of Raoh - Chapter of Death in Love

Fist of the North Star: Legend of Raoh - Chapter of Death in Love

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Darkside Blues

Darkside Blues

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Franz Kafka's a Country Doctor

Franz Kafka's a Country Doctor

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Space Adventure Cobra: The Movie

Space Adventure Cobra: The Movie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cyber City Oedo 808

Cyber City Oedo 808

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Bull 34

Mad Bull 34

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kitten with a Whip

Kitten with a Whip

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monkey Punch's Alice

Monkey Punch's Alice

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
She and Her Cat: Everything Flows

She and Her Cat: Everything Flows

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Restaurant of Many Orders

The Restaurant of Many Orders

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dominion Tank Police

Dominion Tank Police

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry