Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Predators

Predators

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Rock 'n' Roll Swindle

The Great Rock 'n' Roll Swindle

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Making of 'Indiana Jones and the Temple of Doom'

The Making of 'Indiana Jones and the Temple of Doom'

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Making of a Cult Classic: The Unauthorized Story of 'The Goonies'

Making of a Cult Classic: The Unauthorized Story of 'The Goonies'

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inside Moves

Inside Moves

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Turning Like Clockwork

Turning Like Clockwork

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Still Tickin': The Return of A Clockwork Orange

Still Tickin': The Return of A Clockwork Orange

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
National Lampoon's Movie Madness

National Lampoon's Movie Madness

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mark Twain

Mark Twain

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Striptease

Striptease

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry