Matthew has logged 32 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Blended

Blended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Edit this entry  
15
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Guard

The Guard

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry