Matthew has logged 236 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Blended

Blended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Edit this entry