Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Edit this entry  
24
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
Edit this entry  
19
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry