Sort by
  • G.I. Joe: Retaliation

  • The Grandmaster

    ★★★★★

  • Lincoln

  • Skyfall

  • Life of Pi

    ★★★★

  • Argo

  • Life Without Principle

    ★★★★

  • A Simple Life

    ★★★★

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★½

  • Le Havre

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★½

  • Watchmen

    ★★★★

  • Departures

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Secret Sunshine

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★★

  • Exiled

    ★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★½

  • Election 2

    ★★★½

  • Election

    ★★★★

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    ★★★★

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★½

  • Lost in Translation

  • PTU

    ★★★½

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Suzhou River

    ★★★★

  • In the Mood for Love

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

  • The Mission

    ★★★★

  • Running Out of Time

    ★★★★

  • The Wind Will Carry Us

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • The Matrix

  • The Big Lebowski

  • Good Will Hunting

  • Pickpocket

    ★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★½

  • Four Rooms

    ★★★½

  • Legends of the Fall

    ★★★½

  • Ashes of Time

    ★★★½

  • Heavenly Creatures

    ★★★★

  • Chungking Express

  • Shallow Grave

    ★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★

  • Through the Olive Trees

    ★★★★

  • Three Colors: White

    ★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

  • Naked

    ★★★½

  • True Romance

    ★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • Farewell My Concubine

    ★★★★

  • Braindead

    ★★★★

  • The Player

  • Life, and Nothing More...

    ★★★★

  • Night on Earth

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★½

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★

  • Prison on Fire

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★½

  • Terrorizers

    ★★★★½

  • The Beekeeper

    ★★★★

  • A Better Tomorrow

  • The Sacrifice

    ★★★★