Sort by
  • Parasite

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Shame

    ★★★★½

  • The Turin Horse

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Still Walking

    ★★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • You, the Living

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★½

  • Downfall

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Lilya 4-ever

    ★★★★½

  • Ghost World

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Straight Story

    ★★★★★

  • Election

    ★★★★½

  • After Life

    ★★★★½

  • The Sweet Hereafter

    ★★★★★

  • The River

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Clerks

    ★★★★½

  • Hoop Dreams

    ★★★★★

  • Crumb

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • The Player

    ★★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★★½

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Thin Blue Line

    ★★★★★

  • Midnight Run

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • A Short Film About Love

    ★★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Babette's Feast

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★★

  • My Dinner with Andre

    ★★★★★

  • The Aviator's Wife

    ★★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Life of Brian

    ★★★★½

  • Stalker

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★½

  • Gates of Heaven

    ★★★★★

  • Opening Night

    ★★★★½

  • Stroszek

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★★

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★½

  • The Wild Child

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Firemen's Ball

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★½