Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
David Sims

David Sims

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for David
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • David’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • M3GAN

    M3GAN 2022

    ★★★ Watched 03 Jan 2023 3

    M3gan said happy 2023

  • Pusher II

    Pusher II 2004

    ★★★½ Watched 04 Jan 2023 5

    you know you're in trouble when your best friend is called "Kurt the Cunt"

  • Highlander

    Highlander 1986

    ★★★½ Watched 31 Dec 2022 4

    v normal plot

  • Ouija: Origin of Evil

    Ouija: Origin of Evil 2016

    ★★★★ Watched 29 Dec 2022 6

    just excellent

  • Shallow Grave

    Shallow Grave 1994

    ★★★★ Rewatched 30 Dec 2022 3

    ewan hair so fluffy, kerry fox such a badass

  • Score

    Score 1973

    ★★★½ Watched 28 Dec 2022 1

    great zooms, great dicks

  • Ouija

    Ouija 2014

    ★ Watched 27 Dec 2022 6

    oh this is boring as shit huh

  • My Man Godfrey

    My Man Godfrey 1936

    ★★★★ Watched 26 Dec 2022

    godfrey's a G

  • Twentieth Century

    Twentieth Century 1934

    ★★★½ Watched 25 Dec 2022 2

    YELLING

  • Me and My Gal

    Me and My Gal 1932

    ★★★½ Watched 24 Dec 2022

    drags in the middle but v horny and some great lil Walsh flourishes 👍🏼

  • Your Christmas Or Mine?

    Your Christmas Or Mine? 2022

    ★★½ Watched 23 Dec 2022

    perfectly 👏🏼 fine

  • Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

    Blank Narcissus (Passion of the Swamp) 2022

    ★★★ Watched 23 Dec 2022 4

    lmao

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • …
  • 84
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.