David has written 63 reviews for films during 2014.

  • Wild

    Wild

    ★★★★

    Fantastic. Quickly one of the most underrated films of the year. My review at The Atlantic:

    www.theatlantic.com/entertainment/archive/2014/12/wild-is-a-deeper-smarter-weepy-tale-of-triumph/383437/

  • Star Trek Into Darkness

    Star Trek Into Darkness

    ★★

    rewatched for this article (www.theatlantic.com/entertainment/archive/2014/12/its-time-for-star-trek-to-return-to-the-small-screen/383794/)

    it's amazing how Abrams' first Star Trek has lots of fun and a bunch of cool action sequences and manages to give every member of the ensemble a nice little hero moment

    and this movie has no fun and a ton of boring, muddled action sequences and gives nobody anything to do except grimace and sweat

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★½

    I know that this movie is bad, really, I do, but there was something about its gleeful acid Led Zeppelin madness that just tickled me to no end. Strap into your rabbit sleds!

    I even saw it in the garbage high frame rate (a first for me) which, my god, needs to be put out to pasture forever and ever.

  • A Most Violent Year

    A Most Violent Year

    ★★★★

    It's handsomely made and tense for the first act, but certainly loses momentum in search of a grander point. Everyone's good. It looks good. It might be really good.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★

    probably the best "a man wanders through Manhattan as moral dreamworld" film since eyes wide shut

    probably the best low-scale action movie since i don't know what, but Liam Neeson is for sure shivering thinking about it

    i haven't seen a vehicle this perfect for Keanu since A Scanner Darkly. A perfect Keanu vehicle always makes me happy

    at one point John Wick runs over a guy with a car and shoots him for good measure as he rolls over the roof

    don't

    kill

    john

    wick's

    fucking

    dog

    america

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★

    good good, stiff upper lip

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★

    As clunky and obvious as all of Inarritu's work but at least knows to have fun and feel alive. Largely well-acted. Most troublesome when people make with the talky-talky.

  • Foxcatcher

    Foxcatcher

    ★★★

    Incredibly chilly and spare even by Miller's standards. Does a wonderful job immersing us in an environment of extravagant American wealth gone quietly to rot; Carell is good if at times a bit of a prop. Tatum and Ruffalo are pretty extraordinary, simian at times, best when interacting at a basically primal level. Runs out of narrative thread before the end, which is surprising, because there's much more on the edges of this case that could have been included, but Miller clearly felt a tight focus on the main three was necessary.

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★

    still simmering over this one but it's pretty terrific

  • Mr. Turner

    Mr. Turner

    ★★★★★

    THE SUN IS GOD

  • Red Army

    Red Army

    ★★★★

    I found this surprisingly affecting. Had things to say about the push-pull of nationalism vs. free will that didn't come off as hectoring. Very surprising, kinda stirring, really pushed my sportsy buttons in the right way.

  • Two Days, One Night

    Two Days, One Night

    ★★★★½

    David: "Oh, doop de doop, here I go to see another Dardennes movie, I'm sure it will be excellent."

    *95 minutes pass*

    David: *weeps silently*