Sort by

David has logged 465 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Hell

From Hell

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bubble

The Bubble

2022
×
★½
Edit this entry  
07
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★
Read the review Edit this entry