David has written 66 reviews for films rated ★★★★★ .

  • I See You

    I See You

    ★★★★★

    I have seen I see you multiple times now and still find it so entertaining. The movie is thrilling and exciting and has some great horror elements. The twists in the movie are unpredictable and keep you engaged as a viewer. The acting is also pretty good in the movie and helps create more emotion and tension as the movie gets going. The second half of the film is definitely a quicker pace and more things start to occur, however the opening half helps to build the mystery really well. A great thriller/horror movie, definitely recommend watching.

  • Vacation

    Vacation

    ★★★★★

    I’ve seen Vacation numerous times now, and I still love it despite watching it several times. The comedy in this movie just gets me every time, the script is excellent, the comedic timing and the actors all do such a great job. The journey this family go on together as they head towards their destination is hilarious, there is never a moment where I loose interest or get bored. The scenes offer something new and entertaining, a must watch for…

  • Jimmy Carr: His Dark Material

    Jimmy Carr: His Dark Material

    ★★★★★

    Jimmy Carr, his dark material was recently released on Netflix and is an hour long special stand up sketch. The hour flies by and is really hilarious, if you are up for a fan of Jimmy Carr you will love this Netflix special and if you haven’t heard of Jimmy Carr but a comedy fan, I suggest giving this a go. Expect comedy, but also lots of controversial topics, his timing and interactions with the audience makes for a really entertaining hour.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    I decided to rewatch Spider-Man no way home in the cinema and I am so glad I did. This movie is just as good the second time around, the cinematography and the visuals in the movie is incredible. I really enjoyed the scenes with Benedict Cumberbatch as Doctor Strange, the fight scene between Spider-Man and Strange was amazing, the effects alongside the battle between two hero’s who worked together made it even more special. The comedy in this movie is…

  • I See You

    I See You

    ★★★★★

    I see you was directed by Adam Randall and was released in 2019. The movie stars Helen Hunt, Judah Lewis, Owen Teague, Libe Barer, Jon Tenney, Sam Trammel and many more. 

    This movie is all about strange occurrences that plague a small-town detective and his family, as he is investigating the disappearance of a 12 year old boy. 

    This movie is unexpectedly incredible, there is so much I love about this film. The plot is amazing and the way it…

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★★

    Django unchained was released in 2012 and was directed by Quintin Tarantino. The movie stars Leonardo Di Caprio, Samuel L Jackson, Jamie Foxx, Christoph Waltz and many more.

    The movie is all about a slave who is freed (Django), and joins a bounty hunter (Dr. king Schultz) in a quest too free his slaved wife (Broomhilda) who is enslaved by a hard-hearted plantation owner (Calvin).

    This is one of my favourite movies of all time, and I decided too rewatch…

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    Inglorious Basterds is directed by Quinten Tarantino and was released in 2009. The movie stars Brad Pitt, Christoph Waltz, Lea Seydoux, Diane Kruger, Daniel Bruhl, Eli Roth and many more. 

    This movie is all about a group of American Anti Nazi soldiers called the Basterds, who’s main aim is to destroy and murder Nazi soldiers. As this is occurring a Jew living in France wants revenge of the Nazi’s who murdered her family. 

    The opening scene in this movie is…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Spider-Man No Way Home was released in 2021 and was directed by Jon Watts. This movie stars Tom Holland, Tobey Maguire, Andrew Garfield, Zendeya, Willem Dafoe, Alfred Molina, Jamie Foxx, Thomas Hayden Church and many more. 

    This movie follows on from Spider-Man far from home and the events at the end of the movie. Everyone knows Spider-Man's real identity and to combat that Spider-Man seeks out Doctor Strange to put an end to his fame from the media. When a…

  • Nativity!

    Nativity!

    ★★★★★

    Nativity was released in 2009 and was directed by Debbie Issit. The movie stars Martin Freeman, Marc Wooten, Ashley Jensen, Jason Watson, Alan Carr and many more. 

    The movie is all about Paul, a primary school teacher who is having to set up the Nativity production for his class whilst teaching. He receives support from a new teaching assistant, however he dislikes Christmas ever since his girlfriend had left him for the USA. 

    This is one of my favourite Christmas…

  • Elf

    Elf

    ★★★★★

    Elf was released in 2003 and was directed by Jon Favreau. The movie stars Will Ferrel, James Caan, Zooey Deschanel, Mary Steenburgen, Edward Asner and many more. 

    This movie is all about Buddy the Elf, who snook into Santa’s sack during a visit at an orphanage. Buddy was raised as an elf and then years later is told about his true heritage and goes on a journey to New York City to find his real dad just in time for…

  • The Platform

    The Platform

    ★★★★★

    The platform was released in 2019 and is a Spanish movie directed by Galder Gaztelu-Urrutia. The movie stars Iván Massagué; Antonia San Juan; Zorion Eguileor; Emilio Buale and many more. 

    This movie is set in the future, where a load of criminals are placed into a system jail, in this jail there are different platforms above and below each other, each allowing for 2 people to live there. There is a table which is full of food that comes around…

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

    Guardians of the Galaxy was released in 2014 and was directed by James Gunn. The movie stars an incredible cast with many big names such as; Dave Bautista, Chris Pratt, as well as Bradley Cooper and Vin Diesel as voiceovers. 

    The movie is all about a group of hero’s who all come together for though convenience as Star Lord escapes from planet Morb with a valuable orb. However Ronern the Acuser is after the orb, it’s the Guardians’ mission to…