David has written 42 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    Scream is directed by Matt Bettinelli-Olpin and Tyler Gillet. The movie was recently in the UK cinema’s today and stars Neve Campbell, Jenna Ortega, David Arquette, Courtney Cox, Dylan Minnette and many more. 

    The movie is all about the past experiences from the first Scream movie, 25 years ago. A new killer dons the Ghostface mask and begins targeting a group of teenagers to resurrect  secrets from the quiet town’s (Woods borough) deadly past. 

    Despite never seeing any of the…

  • 1922

    1922

    ★★★★½

    1922 is directed by Zak Hilditch and was released in 2017. The movie stars Thomas Jane, Dylan Schmid, Molly Parker, Kaitlyn Bernard and many more. 

    The movie is all about a farmer who conspires with his son to murder his wife for monetary gain. Wilfred and his son Henry soon become delusional as they continue on their lives. 

    This movie is excellent at providing an entertaining and captivating movie. The movie starts off as a family drama with the couple’s…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

    Zack Snyder’s Justice league was released in 2021 and was directed by Zack Snyder. The movie stars Ben Affleck, Gal Gadot, Henry Cavill, Amy Adams, Ray Fisher, Jason Mamoa, Ezra Miller and many more. 

    The movie is all about Bruce Wayne and Diana Prince who try to bring the meta humans of Earth together after the death of Clarke Kent. Meanwhile, Darkseid sends Steppenwolf to Earth with a vast army to subjugate humans.

    This is a re-do of the first…

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★★½

    Cape Fear is directed by Martin Scorsese and was released in 1991. The movie stars Robert Di Nero, Nick Nolte, Jessica Lange, Joe Don Barker and many more. 

    This movie is all about a previous criminal (Max), who has just been released from his 14 year prison sentence for raping a 16 year old girl. Once he gets out of prison he focuses on getting revenge on his old lawyer (Sam), for providing evidence against him during his case.

    This…

  • The Polar Express

    The Polar Express

    ★★★★½

    The Polar express was released in 2004 and was directed by Robert Zemeckis. The movie stars Tom Hanks, Daryl Sabara, Nona Gaye, Jimmy Bennet and many more. 

    This Christmas animation movie is all about a young boy who is woken on Christmas Eve by a train, which parks outside his house. He enters the train and embarks on an extraordinary journey to the North Pole. His life takes a turn after meeting special people, who make for a special memorable…

  • Nativity 2: Danger in the Manger!

    Nativity 2: Danger in the Manger!

    ★★★★½

    Nativity 2 Danger in the Manger is directed by Debbie Isitt and stars David Tennant, Joanna Page, Marc Wootton, Pam Ferris, Ian Mcneice  and many more. 

    The movie follows on from the first movie after Mr Maddens has left the school. An anxious teacher starts a new job at an under-achieving school and quickly finds himself struggling to cope with a wild classroom assistant, a group of under-performing kids and his own very pregnant wife, all whilst venturing on an…

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

    Guardians of the galaxy volume 2 was released in 2017 and was directed by James Gunn. The movie stars Dave Bautista, Chris Pratt, Bradley Cooper and Vin Diesel, Michael Rooker and many more. 

    The movie follows on from the first Guardians movie, where all the Guardians are together after defeating Ronan. However the Guardians continue on their quests and are met with Ego, who claims to be Starlord’s father. However they soon learn some disturbing truths about Ego. 

    This movie…

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★★½

    The Amazing Spider-man was released in 2012 and directed by Marc Webb. The movie stars Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Sally Field, Martin Sheen and many more. 

    This movie is all about Peter Parker, an outcast college student who is bitten by a radioactive Spider and receives super powers. A monstrous foe looms over the city and he is forced to use those powers to defeat a villainous monster. 

    This movie has a slightly different take on Spider-man compared…

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★½

    Spider Man was released in 2002 and was directed by Sam Raimi. The movie stars Tobey Maguire, Willem Dafoe, Kirsten Dunst, James Franco and many more. 

    The movie follows the Spider man comic book, with the story or Spider-Man, who is just student studying photography going through daily life, until being bit by a spider. He gains super power and decides to fight against the green goblin who is attacking his home city. 

    This movie is a really great origin…

  • Neighbors

    Neighbors

    ★★★★½

    Bad neighbours was released in 2014 and was directed by Nicholas Stoller. The movie has a great cast with Rose Byrne and Seth Rogen playing a couple who live next door to a party house full of students, with the likes of Zac Efron, Dave Franco, Christopher Mintz-Plasse to name a few. The movie has a great plot all about this student house, having these crazy, loud late night party’s every night, as they try to outdo each party they…

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★★★★½

    Jackie Brown is the third movie directed by Quentin Tarantino, the movie was released in 1997, 3 years after Pulp fiction. The movie has a phenomenal cast, full of stars who all give great performances. The dialogue in this movie is what I have come to expect from a Tarantino movie, brilliant, as well as a really uniquely told story, with lots of twists and plot changes. 

    The movie is all about a flight attendant named Jackie Brown (Pam Grier).…

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★★½

    Shazam was released in 2019 and I remember seeing this movie in the cinema and decided to rewatch it as I am going through the DCEU movies in release order. The movie is directed by David F. sandberg and stars Zachary Levi and Asher Angel as different aged Shazam’s, as well as Mark Strong as the main villain Doctor Sivanna. 

    The movie is all about this boy named Billy who was abandoned by his mother and he searches his entire…