David has written 49 reviews for films rated ★★★ .

  • True Story

    True Story

    ★★★

    True story was released in 2015 and was directed by Rupert Goold. The movie stars Jonah Hill, James Franco, Felicity Jones and many more. 

    The movie is all about a disgraced New York Times journalist is accused of lying in a cover article. His trouble increases when he learns that he is a victim of identify theft and the man who stole his name is in jail. 

    The movie has a really interesting story and an interesting plot, the movie…

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★

    Hawkeye is the latest MCU Disney show, it is directed by Rhys Thomas and stars Jeremy Renner, Hailee Steinfied, Florence Pugh, Vera Farminga and many more. 

    The series is all about Clint Barton and Kate Bishop shooting a few arrows and trying to avoid becoming targets, as Clint Barton faces consequences for the events that unfolded during Avengers End game. 

    I enjoyed this marvel series, I would however say it is my least favourite series, as I do not care…

  • Clifford the Big Red Dog

    Clifford the Big Red Dog

    ★★★

    Clifford the big red dog was released in 2021 and is directed by Walt Becker. The movie stars Jack Whitehall, Darby Camp, Tony Hale, Sienna Guillory and many more.

    The movie is all about when a young girl (Elizabeth) meets a magical animal rescuer who gives her a little red puppy. However the red puppy grows in size over night magically and she soon learns how to live with the puppy named Clifford as they go through childhood together and…

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★★

    Last Christmas was released in 2019 and was directed by Paul Feig. The movie stars Emilia Clarke, Henry Golding, Michelle Yoeh, Emma Thompson and many more. 

    The movie is all about a Christmas Elf worker who does not feel the Christmas spirit and has a huge passion for singing, until she meets a new man (Tom) can he help bring the Christmas spirit to the Elf worker. 

    This movie is a classic Christmas and feel good movie, it is a…

  • Love Hard

    Love Hard

    ★★★

    Love Hard was directed by Hernan Jimenez and was released in 2021. This movie stars Nina Dubrev, Jimmy O Yang, Darren Barnet and many more. 

    This movie is all about a young woman who meets a man online and decides to pursue her dreams by visiting his home town for Christmas, and surprising him. Once she arrives there she discovered she has been catfished. 

    This is a solid romantic/action movie, with some nice moments; and some decent humour. The movie…

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★

    The Prestige was released in 2006 and was directed by Christopher Nolan, the movie has a phenomenal cast with Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Cain and many more. 

    This movie is all about these 2 magicians (Hugh Jackman and Christian Bale), who both compete against each other, aiming to out do the other magician. However there obsession for trying to improve their tricks makes for some serious consequences which they will have to live with for the rest…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★

    Ghost Busters afterlife was released recently in cinema and was directed by Jason Reitman, who is the son too Ivan Reitman (the director for the original ghost busters). This movie uses references to that original film therefore I recommend watching the original movie before this one, unfortunately I was one of those who didn’t see the originals before watching this movie. 

    This movie is all about a family who move houses and realise that they have a connection to the…

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

    Scott Pilgrim vs the world is a comedy, action and romance movie directed by Edgar Write, so I had high expectations going into the movie, unfortunately I was slightly disappointed. The movie was released in 2010 and stars a great cast with the likes of Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Julie Powers and cameo appearances from Chris Evans and Brie Larson. 

    The movie is all about a boy named Scott who falls in love instantly after meeting Ramona, however he…

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★

    There will be blood was released in 2007 and is directed by Paul Thomas Anderson. His work behind the camera is excellent with some great shots, and cinematography of the landscape in particular. This movie is full of fantastic actors but of course Daniel Day Lewis and Paul Deano give outstanding performances, deserving of many awards. 

    Daniel day Lewis gives a sublime performance, he suits this role perfectly, and both he and Paul deliver so much emotion, and that creates…

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★

    Aquaman was released in 2018, and the next film released after Justice league in the DCEU. The movie is directed by James Wann, and I was suprised by this before going into the movie, I was extremely apprehensive about how this mainly horror director would approach an action, super hero movie. I think he did a good job, and I was especially impressed by the visuals and the cinematography in this movie, it was beautiful to watch, from the ocean…

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    The Eternals is the latest movie in the ever growing MCU franchise, despite being so many films, this one is very unique and still offers variety in some aspects compared to the rest of the MCU. The movie introduces us to multiple new characters, known as (you guessed it)….. the Eternals. This movie has a really good cast, with the likes of Angelina Jolie, Gemma Chan, Salma Hayek, Don Lee and many more. Richard Madden is my favourite out of…

  • Don't Listen

    Don't Listen

    ★★★

    Don’t Listen is a Spanish horror movie, released in 2020. I knew nothing about this movie, the director (Angel Gomez Hernandez) or any of the actors (Ana Fernandez Garcia, Lucas Blas, Rondolf Sancho). This movie is on Netflix and is actually quite an entertaining horror movie. There was a few good scares throughout the movie, and the story is quite good.

     The movie is all about a young boy who is told to do things by a possession, this sounds…