David has written 38 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Hitcher

    The Hitcher

    ★★★½

    The Hitcher was directed by David Meyers and was released in 2007. The movie stars Sean Bean, Sophia Bush, Zachary Knighton, Neal McDonough. 

    The movie is all about Grace and Jim who pick up a hitchhiker whilst on a journey. They soon realise that he is a psychopathic killer. They must think of a way to escape. 

    This movie is pretty good, the duration of the movie definitely helps ensure that the movie is fast paced all the way throughout.…

  • The Ugly Truth

    The Ugly Truth

    ★★★½

    The ugly truth was released in 2009 and was directed by Robert Luketic. The movie stars Gerrard Butler, Katherine Heigl, Eric Winter, John Michael Higgins and many more. 

    The movie is all about Abby (Katherine Heigl), a lovelorn tv producer who finds herself in the midsts of tests when she strikes a deal with her chauvinistic colleague, Mike (Gerrard Butler), who wants to prove too her the accuracy of his relationship theories. 

    I really enjoyed the plot of this movie,…

  • The Intruder

    The Intruder

    ★★★½

    The Intruder was directed by Deon Taylor and was released in 2019. The movie stars Michael Ealy, Lili Sepe, Joseph Sikora, Alvina August, David Guillord and many more. 

    The movie is all about a family who move into a new house. Things all seem to be going to plan for the newly married couple, however they soon realise that the man they bought the property from is keeping a close watch on them. 

    I found this movie pretty entertaining, it…

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★★½

    Pet Semetary was released in 2019 and was directed by Kevin Kolsch and Dennis Widmyer. The movie stars Jason Clarke, Amy Seimitz, Jete Laurence, Lucas Lacoie and many more. 

    The movie is all about a family who moved into a new home, and own new land. The family lose their cat in an accident and bury in a nearby cemetery. However this unleashes a darkness that haunts the family in terrifying ways. 

    This horror movie follows a lot of common…

  • The Bounty Hunter

    The Bounty Hunter

    ★★★½

    The bounty hunter was released in 2010 and was directed by Andy Tennent. The movie stars Gerrard Butler, Jennifer Anniston, Jason Sudeikis and many more.

    The action romance movie is all about a bounty hunter been given a job to retrieve his crazy ex wife. The job however becomes tough when the Ex wife escapes and chases a lead, therefore causing both the bounty hunter and ex-wife on an escape for their lives. 

    This movie has great leads with Jennifer…

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★★½

    Death Proof was released in 2007 and is the 5th movie directed by Tarantino. This movie has a great cast as expected with the likes of Kurt Russel, Vanessa Ferlito, Rosario Dawson, Mary Elizabeth Winstead and many more. This is actually the last out of the Tarantino movies I had to watch, so I am happy I have finally got through all of them. 

    This movie is all about a stunt man named Mike who enjoys killing women; and makes…

  • Awake

    Awake

    ★★★½

    Awake is a movie released in 2019 and directed by Alexsandr Chernyaev. The movie stars Francesca Eastwood, Johnathan Rhys Meyers, William Forsythe, and many more. The movie is all about this man who wakes up in hospital after a crash and looses all of his memory. At the same time of this going on, a series of murders have been linked to the supposed man who had the crash. 

    This movie has a great plot which really caught my eye,…

  • Road Trip

    Road Trip

    ★★★½

    Road trip was released in 2000 and was directed by Todd Phillips. The movie stars DJ Qualls, Breckin Meyer, Tom Green, Seann William Scott and Paulo Costanzo. A group of college friends send a tape of one of there friends cheating on their gf to their gf, which causes the group of mates to travel across the US to prevent the girlfriend from seeing the tape. 

    The start of the movie was pretty poor, with some horrendous comedy, and a…

  • The Funhouse Massacre

    The Funhouse Massacre

    ★★★½

    The Funhouse massacre was released in 2915 and directed by Andrew Palmer. The movie is about a group of psychopaths who are set free from a mental institute and they crash and terrorise members who are visiting a fun house on Halloween night. The movie stars Jere Burns, Mars Crain, E. e. bell, Candice De Visser and a few more as the 6 psychopaths ready to cause mayhem. The movie follows a group of teens who typically have those sexual scenes…

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★½

    Spotlight was released in 2015 and was directed by Tom McCarthy. This movie won the academy award for best picture in 2015 deservedly so. This movie has an incredible cast with the likes of Mark Ruffalo, Michale Keaton, Rachel Mcadams and a few more main cast members. 

    This movie is based on a true story about this group of journalists and media team called Spotlight, who work on a case regarding the Boston police area for crime against the Church.…

  • The Mexican

    The Mexican

    ★★★½

    The Mexican is directed by Gore Verbinski and stars Brad Pitt, Julia Roberts, JK Simmons and many more. The movie was released in 2001. This comedy, action, adventure movie is all about Jerry completing a job for his employer, he is required to carry an ancient gun called “the Mexican” across the border. The task seems simple enough but there is lots of obstacles that get in the way, and make this a much more difficult task. One of which…

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★★★½

    Suicide squad is the next movie on my DCEU order, and it is released in 2016, directed by David Ayer. This movie has such a great cast with Margot Robbie 😍, Will Smith, Joel Kinnaman, Jai Courtney, Jared Leto, Cara Delevigne and many more. 

    The movie is all about these criminals from Gotham City who are currently imprisoned and locked up. The major of Gotham decides too use these criminals in order to help the army to fight against up…